• PortuguêsEnglishEspañol
  • Carnival 2019: parades already have defined dates and order,pt

    Text:

    20/06/2018 15:37

    The SP League held on the night of,,pt,the lottery to determine the order of the parades of the schools of the Special and Access Groups of the Carnival of São Paulo,,pt,of the leaders and representatives of the groups of the Group to define the presentations of party in the catwalk of the samba next year,,pt,Check the dates and order for the parades of the groups of the Special and Access Groups,,pt,March of,,pt,First of the Leader City,,pt,Combined Sapopemba,,pt,Morro de Casa Verde,,pt 19 June o sorteio para determinar a ordem dos desfiles das escolas dos Grupos Especial e de Acesso do Carnaval de São Paulo 2019. O encontro contou com a presença do presidente da entidade, Paulo Sérgio Ferreira, dos dirigentes e representantes das agremiações do Grupo Especial para definir as apresentações de festa na passarela do samba no próximo ano.

    Photo: Jose Cordeiro / SPTuris

    Confira as datas e ordem para os desfiles das agremiações dos Grupos Especial e de Acesso:

    Friday (1º de março de 2019)
    23h15 – Colorado Bras do
    0h20 – Empire of Casa Verde
    1h25 – Mancha Verde
    2h30 – Academics Tucuruvi
    3h35 – Scholars of Tatuapé
    4h40 – X-9 Paulistana
    5h45 – Major Tom

    Saturday (2 March 2019)
    22h30 – Golden Eagle
    23h35 – Real Dragons
    0h40 – Mocidade Alegre
    1h45 – Vai-Vai
    2h50 – Rosas de Ouro
    3h55 – States of Vila Maria
    5h – Hawks da Fiel

    Access Group

    On (3 March 2019)
    21h – United Youth of Mooca
    22h – Independente Tricolor
    23h – Barroca Zona Sul
    0h – Beat Las Vegas de Vila Matilde
    1h – Leandro Itaquera
    2h- Camisa Verde e Branco
    3h- States do Peruche
    4h – Pérola Negra

    Segunda-feira (4 March 2019)
    20h – Primeira da Cidade Líder
    20h50 – Friendship East Zone
    21h40 – Torcida Jovem
    22h30 – Star of the Third Millennium
    23h20 – States of Santa Barbara
    00h10 – Tradition Albertinense
    1h – Uirapuru of Mooca
    1h50 – Emperor of Ipiranga
    2h40 – Shirt 12
    3h30 – Combinados do Sapopemba
    4h20 – Dom Bosco
    5h10 – Morro de Casa Verde